Odyseja Umysłu.
Dobrze pomyślane!

„Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł; zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!”

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

„Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł; zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!”

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

„Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł; zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!”

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

Jak to się zaczęło?

Korzenie Odysei Umysłu sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Dr C. Samuel Micklus prowadził wówczas na wydziale technologii Uniwersytetu Rowana w USA zajęcia z zakresu wzornictwa przemysłowego i projektowania sztuki użytkowej.

W przekonaniu, że proces skutecznego kształcenia powinien polegać na stawianiu przed studentami intelektualnych wyzwań, z którymi konfrontacja sprawia im frajdę i daje satysfakcję – Micklus eksperymentował z twórczym rozwiązywaniem problemów jako metodą nauczania. Zamiast zanudzać słuchaczy zagadnieniami teoretycznymi, prosił ich o budowanie pojazdów bez kół, mechanicznych miotaczy tortów czy urządzeń pływających zdolnych przewieźć człowieka przez jezioro. Kursanci oceniani byli nie tylko za to, czy stworzone przez nich rozwiązanie działało – liczyła się przede wszystkim pomysłowość projektu i ryzyko podjęte celem spróbowania czegoś nowego i odmiennego niż dotąd. Studenci uwielbiali zajęcia, na których świetnie się bawili.

Niezwykłe „lekcje” szybko wzbudziły zainteresowanie miejscowych mediów, a także okolicznej młodzieży szkolnej. Wiosną 1978 roku drużyny reprezentujące 28 szkół średnich ze stanu New Jersey wystartowały w pierwszym turnieju twórczego rozwiązywania problemów… W ten sposób narodziła się Odyseja Umysłu.

Oryginalna idea trafiająca w uniwersalne potrzeby i przemyślana metoda dająca zdumiewające efekty zafascynowały wielu ludzi. Dzięki zaangażowaniu tysięcy organizatorów-wolontariuszy, lokalny konkurs stał się z biegiem czasu globalnym fenomenem, w którym – na przestrzeni ponad 40 lat – wzięły udział miliony Odyseuszy ze wszystkich kontynentów.

 

Twórca programu

Dr SamDr Sam – jak nazywają go Odyseusze – urodził się w 1934 roku. Ukończył wzornictwo przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii w roku 1968, natomiast w 1975 zyskał tytuł doktora pedagogiki na Uniwersytecie Nowojorskim. W latach 1968-1991 był wykładowcą Rowan University w New Jersey, zaś teraz jest emerytowanym profesorem tej uczelni. Wspólnie z żoną Carole mieszka na Florydzie. Razem z synem Sammym, który kieruje obecnie centralą programu, układa rokrocznie 6 Problemów Długoterminowych i około 30 Problemów Spontanicznych – rozwiązywanych przez rzeszę młodych ludzi z całego świata.

Dziękujemy