Dlaczego to działa?
Po pierwsze, Odyseja Umysłu jest dla uczestników atrakcyjna.
Zadania , których nikt jeszcze nigdy wcześniej nie rozwiązywał – co roku nowe i inne – konsekwentnie wyzwalają ciekawość młodych ludzi, a że odwołują się do szerokiego spektrum zainteresowań – każdy może znaleźć dla siebie pole do popisu.
Udział w programie razem z grupą rówieśników to fajna przygoda i dobra zabawa. W zespole fajniej jest świętować sukcesy i łatwiej radzić sobie z niepowodzeniami, a wspólnota przeżyć sprzyja budowie przyjaźni na długie lata.
Konkurs to wielka, radosna impreza. Można zaprezentować się szerszej publiczności i zobaczyć, jak ten sam problem rozwiązali inni. Wkoło dużo się dzieje, wszyscy są uśmiechnięci, a emocje na ceremonii ogłoszenia wyników sięgają zenitu.
Po drugie, Odyseja Umysłu inicjuje i wspiera uczenie się.
Trener, który zadaje pytania zamiast udzielać odpowiedzi, inspiruje młodych ludzi do samodzielnego myślenia. Jury, które udziela informacji zwrotnych, a nie wytyka błędy – daje pozytywny impuls do dalszej pracy i zmian na lepsze.
Uczestnicy konkursu walczą z własnymi ograniczeniami, a nie o konkretne nagrody – bo jedyną konsekwencją porażki jest refleksja, co w przyszłości warto zrobić inaczej, a jedyna namacalna korzyść z wygranej to awans do kolejnego etapu.
Edukacyjna koncepcja programu zakłada, że Odyseusze są nagradzani nie za wiedzę, którą opanują – ale za to, do czego i w jaki sposób ją wykorzystają. Nigdy nie są karani za potknięcia i pomyłki – choć może ich spotkać kara, jeśli złamią zasady.
Po trzecie, Odyseja Umysłu to pasja, która łączy ludzi.
Uczestnictwo w programie zawsze jest dobrowolne. Odysejowe zajęcia nie są dla uczniów obowiązkiem, trenerzy sami decydują, czy i jak chcą prowadzić drużyny, a konkurs organizują wyłącznie wolontariusze.
Odyseja Umysłu to „hobby zaraźliwe i uzależniające”. Drużyn przybywa w dużym stopniu dzięki opiniom zadowolonych uczestników, trenerów i rodziców – a wielu byłych Odyseuszy po ukończeniu szkoły wraca do organizacji jako wolontariusze.
Niekomercyjny charakter przedsięwzięcia sprawia, że na dłuższą metę w programie pozostają ludzie o czystych intencjach, dla których najważniejszą motywacją jest uśmiech dzieciaków i fascynacja ich kreatywnością.