Odyseja Umysłu.
Dobrze pomyślane!

„Mogą – bo myślą, że mogą.”

Wergiliusz

„Mogą – bo myślą, że mogą.”

Wergiliusz

„Mogą – bo myślą, że mogą.”

Wergiliusz

Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Prof. Józefy Sołowiej

Agnieszka Jarząbek
Uosobienie odysejowej i ludzkiej wytrwałości, zaradności, energii i empatii. Zorganizowała bezpłatne warsztaty kreatywności dla dzieci oraz dorosłych na Festiwalu Inicjatyw Lokalnych „Da radę” w Nysie; zaangażowała się też w organizację Szkolenia Trenerów dla nauczycieli z całego regionu. Jednak przede wszystkim skutecznie zachęciła wielu członków naszej społeczności do pomocy bardzo poważnie choremu Odyseuszowi, który później napisał tak: „Jestem dumny z tego, że przynależę do tak wspaniałej organizacji jak Odyseja Umysłu. Na zajęciach pani Agnieszki czuję, że żyję”.

Marta AndrysiakAgnieszka Ratajczak-Mucharska
Agnieszka – wspólnie z mężem, a przy tym współ-trenerem Odyseuszy – zorganizowała we Wrocławiu konferencję „Kreatywni-Aktywni-Pozytywni”. Prelegenci m.in. z Google, IBM, PKO, UWr, TEDxWrocław i Odysei Umysłu pokazali na przykładach, że kreatywność trzeba rozwijać w szkole dlatego, iż dla osiągnięcia później przez uczniów sukcesu w dorosłym życiu ma ona znaczenie kluczowe. W dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach wydarzeniu wzięło udział – nieodpłatnie – 120 nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Sukces był tak duży, że Aga zdecydowała się projekt kontynuować!

Marta AndrysiakMarta Andrysiak
Marta zaraża… odysejową pasją! „Zainfekowała” już dziesiątki swych uczniów, a także wielu rodziców, których entuzjastyczny doping nie tylko własnych dzieci może stanowić wzór dla wszystkich kibiców. Bakcyla kreatywności rozsiewa, gdzie się da: a to na konferencji Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego, a to na warsztatach wymiany doświadczeń, które zorganizowała dla kilku dolnośląskich drużyn w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, a to na Szkoleniach Trenerów Odysei Umysłu, jakie prowadzi pro bono każdej jesieni.

Maja LoseMagdalena Datta
Magda to trener, nauczyciel, dyrektor i wolontariusz w jednym. „Skutecznie. Twórczo. Odysejowo. Razem!” – taki tytuł nosiła konferencja przygotowana przez nią dla uczniów i pedagogów ze szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, dzięki której nowe drużyny powstały w Szczecinie, Szczecinku, Krakowie, Białymstoku i Warszawie. Tak może również brzmieć motto wielu innych działań Magdy, wśród których warto wyróżnić wysiłki na rzecz integracji łódzkich trenerów i włączenia rodziców oraz władz miasta w organizację konkursu Odysei Umysłu w Łodzi.

Maja LoseMaja Lose
Maja nie jest nauczycielką i nie pracuje w szkole, a swą pierwszą drużynę stworzyła, bo chciała, by w Odysei Umysłu mógł wziąć udział jej syn. Obserwując radość i rozwój własnego dziecka, doceniła program i zaangażowała się w jego popularyzację. Kilkakrotnie promowała ideę w Polskim Radiu Wrocław i „zaraziła” nią rodziców i pedagogów, którzy pozakładali odysejowe grupy w dwóch szkołach oraz bibliotece publicznej. Pisze konspekty zajęć dla innych trenerów i organizuje warsztaty pokazowe dla dzieci, które dotąd nie uczestniczyły w konkursie.

Ela CzajaElżbieta Czaja
Ela – jako dyrektor małej, podmiejskiej podstawówki w Pogórzu k. Gdyni – uczyniła ideę Odysei Umysłu osią pedagogicznej koncepcji szkoły. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu placówka do dziś „tętni” kreatywnością wyzwoloną nie tylko w uczniach, lecz także w nauczycielach i rodzicach. Sama dawała kadrze dobry przykład, przez lata trenując odysejowe drużyny (w tym Mistrzów Świata!). Dla swych wysiłków skutecznie zdobyła wsparcie władz samorządowych i wielu sponsorów, a liczne sukcesy dzieci z małej miejscowości wypromowała w lokalnych mediach.

Dorota Hazuka-FurgalskaDorota Hazuka-Furgalska
Dorota w liczbach: 21 lat odysejowego doświadczenia, trener 7 drużyn Mistrzów Świata, 4 zespołów Wicemistrzów, 1 grupy brązowych medalistów i 4 drużyn laureatów Nagrody Ranatra Fusca na Finałach Światowych. Natomiast konferencji i warsztatów, artykułów prasowych oraz audycji radiowych czy telewizyjnych, gdzie Laureatka opowiadała o wychowawczych i edukacyjnych walorach Odysei Umysłu – nie da się policzyć… Podobnie jak wybitnie uzdolnionych Odyseuszy odkrytych w gdańskim Ośrodku Twórczej Psychoedukacji DAMB, którego Dorota jest założycielką.

Jola JurkiewiczJola Jurkiewicz
Trenerka sześciu drużyn Mistrzów Świata z młodszych grup wiekowych i zarazem osoba, która rozpropagowała Odyseję Umysłu w rodzinnej Rumi i niedalekim Wejherowie, pozyskując dla sprawy wsparcie lokalnych władz, współorganizując z własnej inicjatywy kilka Szkoleń Trenerów i przygotowując wielki rodzinny festyn – Familiadę Odysejową. Jola zaraża swoją pasją oraz niezwykłym entuzjazmem innych nauczycieli i rodziców, ale przede wszystkim – kolejne ekipy Odyseuszy… Dzięki Joli Rumia żyje Odyseją!

Na skróty

Trenerzy
Finał Ogólnopolski
Eliminacje w Gdańsku
Eliminacje w Katowicach
Eliminacje w Łodzi
Eliminacje w Poznaniu
Eliminacje w Warszawie
Eliminacje we Wrocławiu
Szkolenia Trenerów
Pracownia Rozwoju Trenerów
Uściślenia Problemów
Nauczyciele & Wychowawcy
Czym jest Odyseja Umysłu
Opinie ekspertów
Jak zostać trenerem
Jak ruszyć z programem
Szkolenia Trenerów
Rodzice
Jak wesprzeć Fundację
Czym jest Odyseja Umysłu
Co robią Odyseusze
Zostań Sędzią na konkursie
Partnerzy & Sympatycy
Przekaż darowiznę
Czym jest Odyseja Umysłu
Jak wygląda konkurs
Odyseja w Polsce

Dziękujemy