Marzymy - Myślimy - Tworzymy

„Mogą – bo myślą, że mogą.”

Wergiliusz

„Mogą – bo myślą, że mogą.”

Wergiliusz

„Mogą – bo myślą, że mogą.”

Wergiliusz

Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Prof. Józefy Sołowiej

Marta AndrysiakEwa Jakubowska-Gordon
Dla swoich podopiecznych Ewa jest prawie jak rodzina, co oddaje wierszyk ułożony przez jednego z nich: „Cioćka moim bogiem, Odyseja nałogiem” – lecz Nagrodę otrzymała głównie z dwóch innych powodów. Po pierwsze, wykazała się bezinteresowną dobrą wolą – z własnej inicjatywy pomagając wszystkim chętnym ekipom jadącym na Finały Światowe 2018 zdobyć bilety lotnicze w bardziej konkurencyjnych cenach. Po drugie, dowiodła osobistej szlachetności i poświęcenia – finansowo wspierając wraz z mężem dwoje Odyseuszy, gdy wyjazd drużyny jako całości stanął pod znakiem zapytania.

Marta AndrysiakEdyta Mak
Edyta na rzecz rozwoju Odysei Umysłu działa w tygodniu i w weekendy, dniami i… nocami! Dzięki innowacji pedagogicznej, jaką stworzyła razem ze swym przełożonym, dyrektorem szkoły, oraz współtrenerką, odysejową mamą, program stał się ważnym aspektem pracy jej placówki na co dzień. Dzięki weekendowym Szkoleniom Trenerów, które prowadzi, kreatywną moc odkrywają w sobie kolejni nauczyciele. Zaś dzięki wymyślonym przez nią „Nocom Twórczego Poznania”, okazję do wspólnej integracji, inspiracji i zabawy zyskali Odyseusze i trenerzy z Wielkopolski i nie tylko!

Agnieszka Jarząbek
Uosobienie odysejowej i ludzkiej wytrwałości, zaradności, energii i empatii. Zorganizowała bezpłatne warsztaty kreatywności dla dzieci oraz dorosłych na Festiwalu Inicjatyw Lokalnych „Da radę” w Nysie; zaangażowała się też w organizację Szkolenia Trenerów dla nauczycieli z całego regionu. Jednak przede wszystkim skutecznie zachęciła wielu członków naszej społeczności do pomocy bardzo poważnie choremu Odyseuszowi, który później napisał tak: „Jestem dumny z tego, że przynależę do tak wspaniałej organizacji jak Odyseja Umysłu. Na zajęciach pani Agnieszki czuję, że żyję”.

Marta AndrysiakAgnieszka Ratajczak-Mucharska
Agnieszka – wspólnie z mężem, a przy tym współ-trenerem Odyseuszy – zorganizowała we Wrocławiu konferencję „Kreatywni-Aktywni-Pozytywni”. Prelegenci m.in. z Google, IBM, PKO, UWr, TEDxWrocław i Odysei Umysłu pokazali na przykładach, że kreatywność trzeba rozwijać w szkole dlatego, iż dla osiągnięcia później przez uczniów sukcesu w dorosłym życiu ma ona znaczenie kluczowe. W dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach wydarzeniu wzięło udział – nieodpłatnie – 120 nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Sukces był tak duży, że Aga zdecydowała się projekt kontynuować!

Marta AndrysiakMarta Andrysiak
Marta zaraża… odysejową pasją! „Zainfekowała” już dziesiątki swych uczniów, a także wielu rodziców, których entuzjastyczny doping nie tylko własnych dzieci może stanowić wzór dla wszystkich kibiców. Bakcyla kreatywności rozsiewa, gdzie się da: a to na konferencji Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego, a to na warsztatach wymiany doświadczeń, które zorganizowała dla kilku dolnośląskich drużyn w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, a to na Szkoleniach Trenerów Odysei Umysłu, jakie prowadzi pro bono każdej jesieni.

Maja LoseMagdalena Datta
Magda to trener, nauczyciel, dyrektor i wolontariusz w jednym. „Skutecznie. Twórczo. Odysejowo. Razem!” – taki tytuł nosiła konferencja przygotowana przez nią dla uczniów i pedagogów ze szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, dzięki której nowe drużyny powstały w Szczecinie, Szczecinku, Krakowie, Białymstoku i Warszawie. Tak może również brzmieć motto wielu innych działań Magdy, wśród których warto wyróżnić wysiłki na rzecz integracji łódzkich trenerów i włączenia rodziców oraz władz miasta w organizację konkursu Odysei Umysłu w Łodzi.

Maja LoseMaja Lose
Maja nie jest nauczycielką i nie pracuje w szkole, a swą pierwszą drużynę stworzyła, bo chciała, by w Odysei Umysłu mógł wziąć udział jej syn. Obserwując radość i rozwój własnego dziecka, doceniła program i zaangażowała się w jego popularyzację. Kilkakrotnie promowała ideę w Polskim Radiu Wrocław i „zaraziła” nią rodziców i pedagogów, którzy pozakładali odysejowe grupy w dwóch szkołach oraz bibliotece publicznej. Pisze konspekty zajęć dla innych trenerów i organizuje warsztaty pokazowe dla dzieci, które dotąd nie uczestniczyły w konkursie.

Ela CzajaElżbieta Czaja
Ela – jako dyrektor małej, podmiejskiej podstawówki w Pogórzu k. Gdyni – uczyniła ideę Odysei Umysłu osią pedagogicznej koncepcji szkoły. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu placówka do dziś „tętni” kreatywnością wyzwoloną nie tylko w uczniach, lecz także w nauczycielach i rodzicach. Sama dawała kadrze dobry przykład, przez lata trenując odysejowe drużyny (w tym Mistrzów Świata!). Dla swych wysiłków skutecznie zdobyła wsparcie władz samorządowych i wielu sponsorów, a liczne sukcesy dzieci z małej miejscowości wypromowała w lokalnych mediach.

Dorota Hazuka-FurgalskaDorota Hazuka-Furgalska
Jeśli chodzi o działalność Doroty, podliczyć można lata odysejowego stażu (20+), drużyny złotych (8), srebrnych (4) i brązowych (1) medalistów na Finałach Światowych czy zdobyte za oceanem Nagrody Ranatra Fusca (4). Natomiast konferencji, warsztatów, materiałów w prasie, radiu i telewizji, gdzie promowała edukacyjne walory Odysei Umysłu, zliczyć nie sposób… Podobnie jak wybitnie uzdolnionych Odyseuszy, „odkrytych” w gdańskim Ośrodku Twórczej Psychoedukacji DAMB, którego jest założycielką!

Jola JurkiewiczJola Jurkiewicz
Trenerka sześciu drużyn Mistrzów Świata z młodszych grup wiekowych i zarazem osoba, która rozpropagowała Odyseję Umysłu w rodzinnej Rumi i niedalekim Wejherowie, pozyskując dla sprawy wsparcie lokalnych władz, współorganizując z własnej inicjatywy kilka Szkoleń Trenerów i przygotowując wielki rodzinny festyn – Familiadę Odysejową. Jola zaraża swoją pasją oraz niezwykłym entuzjazmem innych nauczycieli i rodziców, ale przede wszystkim – kolejne ekipy Odyseuszy… Dzięki Joli Rumia żyje Odyseją!

Dziękujemy